Google Arama
Loading
Son Baktıklarınız
 
 
Sepetim
 
 
Bayi Girişi
Bayi E-Posta
Bayi Şifre

Rölöve

% 20
30.00 TLKDV dahil
 
24.00 TLKDV dahil
 
... Tükendi ...
 
 
 
 • Genel Özellikler
 • Eser Adı
 • RÖLÖVE
 • Yayın Evi
 • YEM
 • Barkod
 • 9789758599226
 • ISBN
 • 9789758599226
 • Sayfa Sayısı
 • 119
 • Basım Tarihi
 • EYLÜL/2007
 • Ebat
 • 27,5 X 19
 • Yazar
 • M.BÜLENT ULUENGİN

GİRİŞ
Eski eserler ve anıtlar kültürel geçmişimizin canlı, etkili birer belgesidir. Bunlar atalarımızın, bina yapım teknikleri, yapı detay ve malzemeleri, üretim teknolojileri, yaşam şekilleri ve âdetleri vb. konusunda bize bilgi verir ve teknolojik gelişmeden ötürü terk etmek durumunda kaldığımız değerleri bize hatırlatırlar.
Bu eserlerin geçmişten yansıttıklarını ve mimari gelişmeye nasıl ışık tuttuklarını anlamak için hem korunmuş olanların, hem de harabe halinde olanların belgelenmeleri, başka bir deyişle rölöve edilmeleri gereklidir. Rölöve, bir eski esere müdahele gerektiği zaman yapılacak İlk iştir. İster arşivlemek için olsun, ister restitüsyon-restorasyon projesi hazırlamak için olsun, bir eski eserin rölövesinin yapılması şarttır. Bu açıdan bakıldığında bu denli çok eski eser bulunan ülkemizde rölövenin önemi çok açıktır.
Mimarlık okullarında okuyan öğrencilerin genellikle 3. sınıfta almakta oldukları Rölöve dersi teorik ve uygulamalı olarak programda görülmektedir. Ancak bu dersin teorik kısmı ge nellikle yapılmamakta, öğrencilere bir eski eser verilerek bunun rölövesi istenmektedir. Rö löve yapma konusunda bir bilgisi bulunmayan öğrenci bu işi adeta yeniden keşfederek yap makta, zaman kaybetmekte ve bazen de zamanında bitiremeyerek tekrar etmek durumun da kalmaktadır. Bitirilip teslim edilen rölövelerde bir dil birliği bulunmamakta, bu durum profesyonel yaşantıda da devam etmektedir.
Herhalde konu çok basit görülmüş olacak ki, bu konuda Türkçe bir yayın yoktur. Rölöve (1968) ve Rötöve II (1977) ismi altında Devlet GüzelSanatlar Akademisi, Yüksek Mimarlık Bö lümü, Rölöve Kürsüsü yayını iki kitap vardır. Rölöve /'de İstanbul Boğaziçi Köyleri Yerleşme si, Resmi ve Kültürel Taş Binalar, İstanbul ve Anadolu Evleri, Çeşmeler ve Selsebiller'den rö löve örnekleri vardır. Önsöz'ünde kısaca rölövenin ne olduğu, çok özet tarihçesi ve öğrenci ye yararları anlatılmıştır. Rötöve II ise tek bir konuya, Birgi Çakırağa Konağı'na ayrılmıştır. Nasıl rölöve yapılacağına dair yalnız Zeynep Ahunbay'ın Tarihi Çevre Koruma ve Restorasyon (YEM Yayın, 3. baskı, İstanbul 2004) isimli kitabında bir bölüm vardır. Burada restorasyon projesinin hazırlanması için ne tür rölöve çalışmaları yapmak gerektiği, cephe ve kesitlerin ölçümü, çizim teknikleri, fotoğrafla belgeleme, fotogrametri, analiz çatışmaları, restitüsyon ve restorasyon projesi konularına kısaca değinilmektedir.
Yabancı yayın olarak bu konuda birçok kitap bulunmaktadır. En ayrıntılı olanları Ameri kan HABS ve HAER kuruluşları tarafından yayımlanmıştır. Bu kuruluşlar staj yapmak iste yen üniversite öğrencilerini yaz aylarında eski eser ve eski mühendislik binalarında çalıştı rarak, onlara bu binaların rölövelerini yaptırmaktadır. Bu iki kuruluşun yayınları, çalışan de ğişik öğrenci gruplarına kroki yapma, fotoğraf çekme, ölçü alma, çizim yapma konularında ortak bir dil ve standart getirmeye yöneliktir.
Bugün rölöve yapmak 25 sene önceki kadar zor değildir. Eskiden el ile yapılan bazı ça lışmalar, teknolojik aletler sayesinde artık kolaylıkla yapılabilmektedir; örneğin büyütme ve küçültme işlemlerinin fotokopi makinasıyla yapılabildiği gibi. Bu kitapta bunların hepsine değinilecektir. Fotogrametri konusu ve bilgisayarla çizim özel ayrı konular olduğundan yal nızca değinilecek, detayına inilmeyecektir. Bu konular ayrı bir kitap konusudur.
Kitabın yöntemi son derece basittir. Kroki yapma, fotoğraf çekme, ölçüm ve çizim aşa maları, yazarın kendi çalışmalarından örneklerle açıklanacaktır. Bu kitap bir ders notu ola rak hazırlanmış olup, daha çok bu işe yeni başlamış öğrencilere yöneliktir. Ancak bu işle uğ raşan profesyoneller de kitaptan yararlanabileceklerdir.
Okuyucunun temel geometri ve trigonometri, teodolit ve nivo kullanımı, teorik fotoğraf, perspektif gibi konularda önbilgileri olduğu varsayılmış, bunlar metin içinde tekrar edilme miştir. Rölöve kelimesi yabancı kaynaklı olmasına karşın, artık Türkçe'de iyice yerleşmiş ol duğundan, başka bir kelime ile ifade edilmesi yoluna gidilmemiştir. Bu konuda çalışan, öğ renci veya profesyonele de "rölöveci" denilecektir.
Bu kitap rölöve ile uğraşanlara işlerinde hız, kolaylık ve randıman kazandırabilirse yazar amacına ulaşmış olacaktır.
Adınız
E-Posta Adresiniz
Şehir
Değerlendirmeniz
Güvenlik Resmi
Lütfen resimdeki 3 karakterli yazıyı kutuya sırasıyla yazınız
Güvenlik Resmi
Yorumunuz
Ürüne ait yorum kaydı bulunamadı!
Yayın Evi Hakkında

YEM Kitabevi, yapı sektörüne hizmet üreten Yapı-Endüstri Merkezi bünyesinde, mimarlık, tasarım, kültür , sanat ve şehircilik yayınları alanında uzmanlaşmış Türkiye'deki tek kitabevidir.

Dünyanın dört bir tarafından getirilmiş 9000'i aşkın kitabı ile Türkiye'nin yapı sektörüne seslenen en zengin yayın portfoyünü dünyayla aynı fiyata okuyuculara sunar. Yapı Kitabevi'nde satılan İngilizce yayınlar Paris, Londra, Milano ve New York'taki kitabevleriyle aynı zamanda aynı fiyata satılmaktadır.

Ürün Bilgisi
Rölöve
Adınız *
Güvenlik Resmi
Lütfen resimdeki 3 karakterli yazıyı kutuya sırasıyla yazınız
Güvenlik Resmi
Varsa Kısa notunuz
Cep Telefonunuz *
Sabit Telefonunuz
E-Posta *


Bu Sanal Mağazada Elektronik Ticaret için ProjeSoft E-Ticaret yazılımı kullanılmaktadır.